Felsőszobmatfalva

Fogaras Környéke

Felsőszombatfalva (Sâmbăta de Sus)

Fogarasföldi  román falu volt, részben  Fogaras  vára, részben nemesi családok birtokolták.

Bethlen Gábor  1617 -ben nemességet adományozott a helybeli román papnak, Opra Pylcziének

1650 -ben Preda Brâncoveanu bojár vásárolta meg. Tőle később unokája,  Constantin Brâncoveanu  havasalföldi vajda örökölte, aki itt kastélyt, a falun kívül pedig kolostort emeltetett.

Létezéséről  1637 -ből való az első, helynévi adat.

A  Constantin Brâncoveanu  havasalföldi fejedelem által 1696-ban tett alapítvány és elhelyezkedése a  kolostort az  erdélyi  ortodoxia legfontosabb összekötő láncszemévé tette.

Miután a Brâncoveanu család  1772-ben elveszítette itteni birtokait, a  balázsfalvi, a balázsfalvi görög katolikus püspökség közbenjárására 1785 -ben a császári csapatok lerombolták.

A mai épület  1926  és  1936  között épült az eredeti mintájára.

Temploma nagyrészt épen maradt és számos, a  18. század  második felében és a  19. század  elején épült  barcasági és  királyföldi  templom modelljéül szolgált.

Falfestményei  1766
1767 -ben készültek, és 19261936-ban restaurálták őket. Eredetileg külső falait is kifestették.

A legnagyobb ortodox kolostor  Erdélyben. Benne üvegikonfestő műhely működik, könyvtárában értékes régi kéziratokat és könyveket (többek között egy  9. századi  lt perzsa  kódexet és egy  1488 -as kiadású  Thuróczi-krónikát ), múzeumában kb. 500 ikont őriznek.

A faluban több panzió és szálloda, falusi turizmus.