Járay Márton

- Sajóudvarhelyi születésű kisbirtokos fia (Szolnok Doboka vm)
- Választás útján kerül a gyülekezetbe.
- Előzőleg Gyaluban majd Széken lelkészkedik.
- Erős adminisztratív és financiális tehetség, próbálja külsőleg erősíteni az egyházat.
nevéhez fűződnek: az Olt utcára (ma:  str. Libertatii) nyíló első papilakáson lévő kert patakpartjának megépítése, az udvarán levő két üzlethelység, a fiúiskola udvarán lévő iskolai műhely, és a Hurez utca (ma: str.  Scolii) 19 es szám alatti bérház felépítése, a második papilakás kultúrházzá való átalakítása, a templomba és az egyházközség összes épületébe a gázfűtés bevezetése.
- Lelkészsége idején veszíti el az egyház teljesen a vagyonát. (a földeket államosítják, házait lefoglalják)
- 1945-ben politikai expediáltsága miatt kétszer is lágerbe viszik,  s így kénytelen állást cserélni a szülőfaluja melletti gyülekezet, Somkerék lelkipásztorával, Kovács Istvánnal,hogy megszabaduljon a zaklatásoktól.
- A Szebeni Egyházmegye számvevője volt.

Pethő Ilonka

Zoltán