Kerc

Fogaras Környéke

Kerc  (Cârța)

Egy  1207 -es oklevél szerint Benedek  erdélyi  vajda  beiktatta a néhány évvel korábban alapított kerci  ciszterci  monostort a románoktól  elvett föld birtokába.

lt 1223 -ban Kerch alakban fordul elő.

1252 -ben a románokat Kercről nevezték, ami azt valószínűsíti, hogy Kerc volt az első román központ a  Kárpát-medencében.

A  trianoni békeszerződés  előtt  Fogaras vármegyéhez  tartozott

A település legnevezetesebb műemléke cisztercita temploma és kolostora, mely a 13. század  közepén épült, de alapítását a korabeli források  1202 -re teszik.

Szerzetesei a  franciaországi  pontigni apátságból kerültek ide.  A  16. században  indult pusztulásnak.

Kolostorának egy része emeletnyi magasan áll, templomának szentélyét  szász  evangélikus  templommá alakították át.

1648-ban említenek itt egy udvarházat, melyet ekkor állítanak helyre a megrongálódott templommal együtt.

1910 -ben 954, többségben német lakosa volt, jelentős román kisebbséggel.

A  trianoni békeszerződésig Fogaras vármegye Alsóárpási járásához  tartozott.

1992 -ben társközségeivel együtt 1116 lakosából 817 román, 198 német, 90 cigány és 11 magyar volt.

A kis létszámú magyar lakosság ellenére, a kolostor melletti iskola falán mai napig is csupán német és magyar nyelven szerepel az "elemi iskola" felirat.